Uroczyste przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Stare Siołkowice!

3 maja 2019 roku przed strażnicą w OSP Stare Siołkowice odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania nowego średniego samochodu ratowniczo- gaśniczego dla naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu pododdziałów strażackich, pocztów sztandarowych oraz zaproszonych gości od remizy do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona Msza Święta do św. Floriana w intencji strażaków i ich rodzin z okazji przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Stare Siołkowice. Po powrocie z kościoła spiker uroczystości dh Tadeusz Negrycz-Berezowski przedstawił program apelu. Dowódcą uroczystości był Naczelnik OSP Stare Siołkowice dh Krystian Jonienc.

Głos zabrał Prezes OSP Pampuch Andreas, który pokrótce przedstawił zarys historii OSP Stare Siołkowice:

„Według dokumentów archiwalnych parafii Św. Michała pierwsze zmianki o powołaniu do istnienia zorganizowanej grupy działającej na cele ochrony przeciwpożarowej w Starych Siołkowicach datuję się na pierwsza połowę 1883 roku. Nastąpiła mobilizacja wśród mieszkańców, zakupiono przewoźna ręczną sikawkę wraz z wężami i utworzono straż pożarną jako organizację samoobrony przed niespodziewanym żywiołem jakim był ogień . Każdy gbur i zagrodnik w razie konieczności, zobowiązany był udać się na miejsce pożaru……

Od tego czasu minęło 136 lat.

W tym czasie dysponowaliśmy przeróżnym sprzętem, którymi dojeżdżaliśmy mniej lub bardziej sprawnie do zdarzeń by stawić czoła nieszczęściu i nieść pomoc.

Począwszy od ręcznej sikawki, przez samochód osobowy marki Horch, konny wóz z kołami ogumionymi, samochód z odzysku marki Bedford,  Ford V8, wóz bojowy marki Jelcz oraz lekki samochód ratowniczy marki Żuk, aż po samochód gaśniczy marki Mercedes-Benz. Były to zazwyczaj samochody używane, przekazane mam z rak naszych zawodowych rówieśników lub sprowadzone z Niemiec. O każdy dbaliśmy z największa starannością. Ciężko było pozyskać nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. praktycznie można było o nim tylko pomarzyć.

Aż do roku 2011 gdzie nasza jednostka pozyskała swój pierwszy nowoczesny samochód pożarniczy. Pełni szczęścia i radości z nowego nabytku, nigdy nie przypuszczaliśmy, że kolejny otrzymamy juz za kilka lat. Zanim jednak tak się stało, musieliśmy włożyć mnóstwo wysiłku. Marzenia były. Ludzi skłonnych do pracy tez nie brakowało. Szukaliśmy środków. Czytaliśmy fora. Chodziliśmy, pytaliśmy, rozmawialiśmy pisaliśmy i analizowaliśmy. W skrócie mówiąc, działaliśmy.

Nasza starania były owocne. Pod koniec kwietnia ubiegłego roku dotarła wspaniała wiadomość…. Doceniono potrzeby zakupu nowego samochodu gaśniczego dla naszej jednostki by podnieść bezpieczeństwo naszej miejscowości, gminy i całej okolicy. Radość była wielka, lecz z czasem przymrużona przez pryzmat rzeczywistości… Zaczęła się gonitwa o środki i wyścig z czasem. Zorganizowaliśmy zbiórki złomu. Wystosowaliśmy dziesiątki pism o wsparcie do lokalnych firm i przedsiębiorców.

(…)”

Skład pocztu sztandarowego:

Dowódca: dh Łukasz Kupczyk
Sztandarowy: dh Rafał Slabik
Asystujący: dh Grzegorz Chojecki

Skład pocztu flagowego:

Dowódca pocztu – dh Waldemar Bartoszek
Flagowy – dh Marcin Cyrys
Asystujący – dh Andrzej Kania

 

W uroczystości udział wzięli między innymi:

 • Marszałek Województwa Opolskiego, Pan Andrzej Buła
 • Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych w Opolu, druh Andrzej Borowski
 • Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, brygadier Leszek Koksanowicz
 • Dyrektor Generalny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, Pani Maria Mikołajów
 • Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Popielowie, dawnego Wójta Gminy Popielów, druh Dionizy Duszyński
 • Pani Wójt Gminy Popielów, Sybilla Stelmach
 • Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, zastępca Wójta Popielowa, Pan Artur Kansy-Budzicz
 • Nasz opiekun OSP z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, młodszego aspiranta Grzegorz Domaracki
 • Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego Związków Ochotniczy Straży Pożarnych w Opolu, druhna Barbara Dębską
 • Komendant Zarządu Oddziału gminnego Związków Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczpospolitej polskiej, druha Jan Mazurkiewicz
 • Pan Jerzy Kupczy, byłego Przewodniczącego Rady Gminy Popielów
 • Pani Agnieszka Chrząstek, Opiekunkę OSP z Urzędu Gminy
 • Pani Elżbieta Bazylińska, Kierownik zarządzania kryzysowego Gminy Popielów
 • Pani Danuta Izydorczyk, Sołtys Starych Siołkowic
 • Ksiądz Proboszcz Gerard Fuhl

Prezes OSP dh Pampuch Andreas przywitał również przybyłe delegacje z pocztami sztandarowymi: OSP Karłowice, OSP Kaniów, OSP Chróścice, OSP Opole-Wrzoski, OSP Grodzisko, OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego – Strażacy Wspólnie Przeciw białaczce oraz przybyłe delegacje z: OSP Popielów, OSP Stobrawa, orkiestrę „Selekt Band” pod batutą pana Prudlika, wszystkich przybyłych druhów i druhny oraz przybyłych mieszkańców.

Podczas uroczystego apelu wręczono odznaczenia i wyróżnienia:

I. Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został:

 1. Druh Alojzy Kociok

II. Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został:

 1. Druh Eugeniusz Krawczyk

III. Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

 1. Druh Manuel Kaczmarek
 2. Druh Marcin Nawrot

IV. Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

 1. Druh Marcin Cyrys
 2. Druh Krystian Jonienc
 3. Druh Andrzej Kania
 4. Druh Artur Kupczyk
 5. Druh Łukasz Kupczyk
 6. Druh Rafał Slabik
 7. Druh Damian Woś
 8. Druh Andreas Pampuch

V. Odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali:

 1. Druh Denis Kolpak
 2. Druh Marcel Kokot

65) Odznaką „ Za Wysługę 65 Lat” odznaczeni zostali:

 1. Druh Alojzy Kociok
 2. Druh Bruno Pampuch

60) Odznaką „ Za Wysługę 60 Lat” odznaczony został:

 1. Druh Olejarka Stanisław

55) Odznaką „ Za Wysługę 55 Lat” odznaczony został:

 1. Druh Kulig Michał

50) Odznaką „ Za Wysługę 50 Lat” odznaczony został:

 1. Druh Kubis Karol

45) Odznaką „ Za Wysługę 45 Lat” odznaczony został:

 1. Druh Józef Lazik

40) Odznaką „ Za Wysługę 40 Lat” odznaczeni zostali:

 1. Druh Karol Olejnik
 2. Druh Ryszard Kulig
 3. Druh Kampa Gerard

35) Odznaką „ Za Wysługę 35 Lat” odznaczony został:

 1. Druh Helmut Skora

25) Odznaką „ Za Wysługę 25 Lat” odznaczeni zostali:

 1. Druh Rainhold Adamiec
 2. Druh Krzysztof Baron
 3. Druh Leszek Kaczmarek
 4. Druh Piotr Warzecha

20) Odznaką „ Za Wysługę 20Lat” odznaczeni zostali:

 1. Druhna Sylwia Bartoszek
 2. Druh Waldemar Bartoszek
 3. Druh Kaczmarek Manuel
 4. Druh Eugeniusz Krawczyk
 5. Druhna Dorota Olejnik

15) Odznaką „ Za Wysługę 15 Lat” odznaczeni zostali:

 1. Druh Krzysztof Prodlo
 2. Druh Marcin Pałka
 3. Druh Marcin Cyrys
 4. Druh Marcin Nawrot

10) Odznaką „ Za Wysługę 10 Lat” odznaczeni zostali:

 1. Druh Krystian Jonienc
 2. Druh Andrzej Kania
 3. Druh Martin Kania
 4. Druh Łukasz Kupczyk
 5. Druh Andreas Pampuch
 6. Druh Rafał Slabik
 7. Druh Damian Woś
 8. Druh Patryk Słowikowski

5) Odznaką „ Za Wysługę 5 Lat” odznaczeni zostali:

 1. Druhna Ewa Jonienc
 2. Druh Bartosz Gnap
 3. Druh Denis Kociok
 4. Druh Marcel Kokot
 5. Druh Denis Kolpak
 6. Druh Krystian Kulig
 7. Druh Artur Kupczyk
 8. Druh Kamil Zarzycki
 9. Druh Martin Thoms

Następnie został dokonany akt poświęcenia pojazdu pożarniczego przez księdza Gerarda Fuhla, uroczyste przecięcie wstęgi oraz wręczenie  aktu przekazania pojazdu i kluczyków. Część oficjalną zakończyły przemówienia zaproszonych, który otrzymali z rąk zarządu pamiątkowe grawery. Dalsza części uroczystości była kontynuowana w restauracji „Śtantin”, gdzie można było dokonać wpisu do Księgi Pamiątkowej. Od godziny 20:00 rozpoczęła się wspólna zabawa taneczna trwająca do białego rana, podczas której przygrywał Zespół „Atlantis”.  

Zarząd OSP Stare Siołkowice składa serdeczne podziękowania wszystkim zaproszonym gościom za przybycie.

 

 

Dodaj komentarz